در صورتی که یک سایت آموزشگاهی دارید و می‌خواهید آموزش‌ها و خدمات خود را از طریق سایت به فروش برسانید یا آنها را به صورت رایگان در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهید؛ برای دیده شدن توسط مخاطبان نیاز به سئو سایت آموزشگاهی است. هر روز به تعداد کسانی که به دنبال یک آموزشگاه برای یادگیری هستند اضافه می‌شود اما فرق این موضوع با سال‌های گذشته رواج آموزش آنلاین است. به این ترتیب شما باید برای دیده شدن در این حوزه سایت خود را بهینه‌سازی کنید تا به رتبه‌های برتر گوگل برسد و درآمدتان افزایش یابد. در صورتی که دانش لازم برای سئو سایت آموزشگاهی را ندارید یا به دنبال تیمی مطمئن برای انجام این کار می‌گردید، در ادامه این مطلب همراه تیم راهکارهای وب باشید.

سئو سایت آموزشگاهی چیست؟

همانطور که می‌دانید هدف سئو سایت‌های آموزشی مختلف، فروش دوره‌های آنلاین یا ارائه خدمات آموزشی به مخاطبین آن حوزه می‌باشد. با توجه به هدف شما، سایت آموزشی می‌تواند آموزش‌های کوتاه، تخصصی یا فعالیتی به صورت یک آموزشگاه حرفه‌ای آنلاین داشته باشد. به صورت کلی سئو سایت را می‌توان از دو جهت کاربران سایت آموزشی و صاحبان این سایت که با ایجاد آن به کسب درآمد می‌پردازند، بررسی کرد.

از طرف کاربران سایت

معمولاً سایت‌های آموزشی مورد استفاده مدارس، آموزشگاه‌ها، مربیان، اساتید، شرکت‌های خصوصی و همه افرادی که تمایل به ارتقاء اطلاعات و کسب دانش دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی افراد می‌توانند از این گونه سایت‌ها برای انتقال دانش خود به سایر افراد استفاده کنند. اما به صورت کلی این نوع از سایت برای هر شخصی با هر هدفی کاربردی است.

از طرف صاحبان سایت

امکانات زیادی را می‌توان در طراحی سایت آموزشی پیاده کرد؛ خوب است بدانید که همه این امکانات بر اساس هدف سایت و سلیقه شخصی صاحبان آن می‌تواند متغیر باشد. از جمله مهم‌ترین امکانات این گونه سایت‌ها می‌توان به فعالیت کاربران، نمایش و بررسی آمار سایت، ثبت نام آنلاین در دوره‌ها، تالار گفتگو، اختصاص صفحات مخصوص برای هر یک از آموزش دهندگان، مشاوره آموزشی، فروش بسته‌های آموزشی، برگزار کردن وبینارهای آنلاین، استفاده از سیستم‌های نظرسنجی، برگزاری آزمون‌های مختلف و … اشاره داشت. البته بعد از رعایت نکات مهم طراحی که در صفحه طراحی سایت در کرج به آنها اشاره داشتیم، نکته مهم در خصوص سایت‌های آموزشی، توجه به سئو آنها است.

سئو سایت آموزشگاهی

 مراحل سئو سایت آموزشگاهی

فرایند سئو در سایت‌های آموزشی و بهینه سازی آنها کمی با بقیه سایت‌ها متفاوت بوده و نیاز است که قبل از شروع کار این تفاوت را درک کنید. سئو سایت آموزشگاهی نمی‌تواند شبیه به سئو سایت فروشگاهی انجام شود و باید از روش‌های دیگری برای بهینه سازی سایت استفاده کرد. در سایت‌های آموزشگاهی این نکته مهم است که شما فقط در یک حوزه می‌خواهید به صفحه اول گوگل برسید یا قصد شناخته شدن سایت در حوزه‌های متفاوت را دارید. در ادامه این مطلب مسیر کلی سئو سایت آموزشگاهی را بررسی می‌کنیم و در ادامه نکاتی در خصوص سئو سایت آموزشگاهی در چند حوزه یا در یک حوزه را بیان می‌کنیم تا با دانش کافی برای مدیریت سایت خود گام بردارید.

مشخص کردن رقبا

اول از همه باید در حوزه‌ای که می‌خواهید شروع به کار کنید، لیستی از رقبای سایت مشخص شود. تهیه کردن این لیست و بررسی سایت آنها، علاوه بر سئو به شما برای بهبود طراحی سایت هم کمک می‌کند؛ همچنین می‌توانید برای تحقیق کلمه کلیدی هم از رقبا استفاده کنید با تسلط به سئو می‌توان نقاط قوت و ضعف هر یک از رقبا را بررسی کرد. با این کار و یک مقایسه ساده میان نقاط قوت مشترک رقبا؛ می‌توان مواردی که برای بهبود سئو سایت آموزشگاهی نیاز است را پیدا کرد. همچنین می‌توانید با برطرف کردن نقاط ضعف موجود، از رقبا پیشی بگیرید.

تحقیق کلمه کلیدی سایت آموزشگاهی

انتخاب کلمات کلیدی قدم دوم برای بهینه سازی هر سایتی است. تحقیق کلمات کلیدی با استفاده از بررسی‌های لازم و ابزاری خاص انجام می‌شود. اگر در این مرحله وقت گذاشته شود در آینده روی کلمات رتبه می‌گیرید که تاثیر زیادی روی نرخ تبدیل کاربران به مشتری خواهند داشت. همانطور که در صفحه سئو در اصفهان توضیح دادیم برای اینکه سایت شما از همان ابتدا ورودی خوبی داشته باشد؛ باید به سراغ لانگ تیل‌ها و به خصوص تایتل‌های سوالی بروید، رقابت در این گونه تایتل‌ها کمتر بوده و با توجه به نزدیک بودن این موضوعات به کاربران هدف شما؛ به راحتی می‌توانید از همان اول کار به مشتری برسید. در نهایت با استفاده از لیست رقبا می‌توانید کیبورد گپ خود را مشخص کرده با استفاده از کیبوردهای آنها بفهمید که مخاطبین روی چه کلماتی بیشتر سرچ می‌کنند. به این ترتیب یک لیست کلمات کلیدی پولساز برای سئو سایت خود دست یافته‌اید.

سئو سایت آموزشگاهی

استراتژی تولید محتوا برای سایت آموزشگاهی

بقای هر سایتی به وسیله انتشار منظم محتوا تضمین می‌شود. پس در صورتی که می‌خواهید مسیر پیشرفت را طی کنید و ورودی‌های بیشتری داشته باشید، یک استراتژی محتوا بعد از تحقیق کلمات کلیدی تدوین کنید. این استراتژی باید دارای تایتل محتوا به همراه تاریخ انتشار آن باشد تا محتوا نویسان بدانند در چه حوزه‌ای و در چه روزی باید محتوا را به سایت برسانند. سعی کنید در زمان تدوین استراتژی تولید محتوا، روی ۲ تا ۳ هدف به صورت ماهیانه تمرکز کرده و محتواهایی در آن حوزه تولید کنید.

محتوای تولید شده باید یونیک و ارزشمند باشند تا به کمک آنها هم ورودی دریافت کنید و هم مخاطبین به ارزشمند بودن محتوای سایت شما پی ببرند و اعتبار سایت افزایش پیدا کند. در سئو سایت آموزشگاهی مهم است که مخاطب متوجه دانش شما شود و از سایت آموزشگاهی شما به عنوان یک مرجع یاد کند. به این ترتیب به راحتی می‌توانید او را به یک مشتری تبدیل کنید.

استفاده از برچسب‌ها

برچسب ها از جمله مهم‌ترین بخش‌ها در سئو سایت‌های وردپرسی هستند که کمک زیادی در سئو سایت آموزشگاهی می‌کنند، البته باید نحوه استفاده درست از آنها را به خوبی بلد باشید و اگر اطلاعاتی در این حوزه ندارید؛ توصیه می‌کنیم اصلاً برای محتوای خود تگ نزنید.

بررسی سئو تکنیکال سایت

در مرحله بعد باید صفحات لندینگ و البته صفحه اصلی سایت بررسی شده و لیست مشکلات تکنیکال آن مشخص شود. از جمله مواردی که باید در سئو تکنیکال سایت آموزشگاهی بررسی شود می‌توان به بررسی وجود اچ یک، بررسی دقیق فوتر و هدر سایت، چک کردن اسنیپت و متادیسکریپشن‌ها، بررسی اسکیماهای سایت، بررسی تگ آلت عکس‌ها، چک کردن سایت مپ، سرعت سایت و … اشاره داشت.

سئو سایت آموزشگاهی برای یک حوزه

در خصوص تفکیک حوزه‌ها، اینگونه می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین موارد در سایت‌های آموزشگاهی، مشخص کردن حوزه فعالیت سایت است. به عنوان مثال در صورتی که می‌خواهید روی طراحی سایت در اصفهان کار کنید، باید همه لندینگ‌ها که کامل‌ترین صفحات سایت محسوب می‌شوند به صورت تمام و کمال در اختیار آن باشند. در مرحله بعد باید مقالات مربوط به آن حوزه را منتشر کرده و در نهایت به لندینگ اصلی که طراحی سایت در اصفهان است؛ لینک دهید. در هفته باید چند محتوا منتشر کنید و به لندینگ اصلی لینک دهید تا تقویت شود.

سئو سایت آموزشگاهی

سئو سایت آموزشگاهی برای چند حوزه

اگر سایت آموزشگاهی شما در چند حوزه فعالیت می‌کند باید در اولین قدم منو سایت را مرتب کنید و لندینگ‌های اصلی را در یک ردیف قرار دهید. حالا در ردیف دوم بخش‌های اصلی سایت را قرار دهید تا گوگل اهمیت آنها را درک کند. توجه داشته باشید که باید بین همه لندینگ‌ها لینک سازی انجام شده و بین آنها پیوند خوبی برقرار شود. در صورتی که می‌خواهید سئو سایت آموزشگاهی را در چند حوزه انجام دهید باید در هفته محتوای بیشتری تولید شده تا مسیر رسیدن سایت شما به صفحه اول گوگل طولانی نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *