سئو و بهینه سازی در موتورهای جستجو

تیم راهکارهای وب
_

سئو سایت

سئو سایت که فارسی شده عبارت Search Engine Optimization  میباشد به معنی انجام همه فرایند هایی است که سایت شما را به نتایج بهتری در گوگل و بقیه موتورهای جستجو می رساند. مواردی که باعث بهبود وضعیت سایت شما می شوند را می توان در دو دسته عوامل خارجی و عوامل داخلی قرار داد. سئو سایت بیشتر روی عوامل داخلی تاکید داشته و با بهبود قالب سایت و ساختار آن سعی می کند تا باعث بهبود وضعیت سایت شما در نتایج جستجو گوگل شود. البته به این مورد توجه داشته باشید که عوامل تاثیر گذار روی بهینه سازی سایت شامل نحوه طراحی سایت یعنی نحوه قرار گرفتن محتوا در صفحات، نحوه طراحی قالب، ساختار صفحات، سرعت لود شدن آنها، کد نویسی سایت و … میشود؛ عامل مهم دیگر در سئو، محتوای سایت است. به این ترتیب هیچ متخصص سئو سایتی نمی تواند به تنهایی وضعیت سایت شما را بهبود دهد و شما در کنار داشتن یک سایت بهینه سازی شده و مناسب برای گوگل نیاز دارید که محتوای مطابق با استانداردهای گوگل را در سایت خود تولید کنید.

مزایای سئو سایت چیست؟

بیشتر از ۸۰ درصد بازدید های انجام شده در اینترنت به وسیله موتورهای جستجو صورت می‌گیرد، همین مورد کافی است تا توجه صاحبان سایت در دنیا برای داشتن درصدی از این بازدید جلب شود. اما مهمترین مزیتی که سئو دارد، هدایت بازدید کننده ها به سایت، به صورت هدفمند است. یعنی شما با به کارگیری تکنیک های سئو می‌توانید افرادی را که به دنبال خدمات یا محصولات سایت شما هستند به سمت سایت هدایت کرده و درصد قابل توجهی از آنها را به مشتری تبدیل کنید که اینگونه کسب درآمد از طریق سایت ممکن میشود. اینگونه می توان گفت که هیچ روش بازاریابی اینترنتی دیگری به اندازه سئو سایت باعث بازگشت سرمایه نمی شود. نکته قابل توجه در سئو این است که شما بدون پرداخت هزینه های سنگین می توانید این کار را انجام دهید؛ سرمایه گذاری که برای سئو صورت می‌گیرد، بازگشت سرمایه خیلی زیادی در مقایسه با بقیه روش های بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ خواهد داشت. به این ترتیب اگر می خواهید کسب و کار خود را توسعه دهید، اولین قدم سرمایه گذاری در حوزه سئو سایت است.

جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید

اصول سئو و اهمیت آن ها

اگر سایت شما برای موتورهای جستجو مثل گوگل بهینه نشده باشد، مثل دفترچه یادداشت شخصی شما در فضای اینترنت می باشد که فقط خودتان آن را میخوانید و نمی توانید این انتظار را داشته باشید که مورد مطالعه افراد دیگر قرار بگیرد. برای آنکه محتوای سایت شما در گوگل نتایج خوبی داشته باشد و مخاطب پیدا کند باید با اصول سئو آشنا باشید. استفاده از اصول سئو باعث ارتقاء جایگاه شما در نتایج جستجو شده و با افزایش ورود کاربر به سایت منجر به فروش بیشتر می شود. البته الگوریتم های گوگل دائماً در حال تغییر و ارتقا هستند و این موتور جستجو به صورت مستمر قوانین خود را به روز رسانی می کند. به این ترتیب اصول سئو، مقررات و قواعدی متغیر هستند که با تسلط به آنها رتبه شما ارتقا پیدا خواهد کرد. سئو کاران در کنار استفاده از اصول سئو، تغییرات الگوریتم گوگل را بررسی میکنند و با استفاده از نتایج یافته های خود، سایت شما را به بهترین شکل برای رسیدن به رتبه های برتر هدایت می کنند. پیدا کردن اصول درست سئو و دوری از شایعات می‌توانند تاثیر زیادی روی رسیدن شما به رتبه های برتر داشته باشد.

اهمیت سئو در چیست؟

سئو باعث ایجاد اعتماد می شود

هدف نهایی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو، داشتن سایتی با طراحی زیبا، دامنه قوی با کمترین مشکل است که تجربه کاربری فوق العاده‌ای ایجاد میکند و در نهایت سایت باید از طریق موتورهای جستجو به راحتی در دسترس باشد. موتور جستجوی گوگل معیارهای زیادی برای امتیاز دهی به دامنه سایت شما دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به بهینه کردن صفحات داخلی سایت، بک لینک های با کیفیت، تجربه کاربری خوب، محتوای یونیک و … اشاره کرد. به یاد داشته باشید که ساخت برندی قابل اعتماد، به تعهد، صبوری، تضمین کیفیت و تلاش مستمر نیاز دارد. اصولاً مشتری ها بی دلیل به یک سایت اعتماد نمی کنند پس استفاده از خدمات حرفه ای سئو را در کنار بالا بردن کیفیت خدمات و محصولات به صورت موازی داشته باشید.

افزایش ترافیک با سئو محلی

با توجه به رشد و افزایش استفاده از گوشی‌های هوشمند، جستجوی محلی تا حد زیادی باعث موفقیت کسب و کارهای کوچک و متوسط شده است. سئو محلی یعنی بهینه سازی کردن سایت برای منطقه‌ای مشخص مثل شهر، شهرستان یا کشور؛ این حرکت باعث می‌شود تا افراد آن منطقه بتوانند دسترسی آسان تری به خدمات و محصولات آنجا داشته باشند. سئو محلی باعث میشود کاربران به شما اعتماد بیشتری داشته باشند و این موضوغچع  کسب و کار شما را به معامله نزدیکتر می کنند. متخصصان حرفه ای سئو در راه کارهای وب این کار را با بهینه کردن محتوای سایت برای کاربران محلی، بکارگیری نقل‌قول‌های رایج آن منطقه و استفاده از تصاویر آشنا انجام میدهند. یکی دیگر از اقدامات این حوزه راه اندازی شبکه های اجتماعی و انتشار محتوای مرتبط است.

افزایش ترافیک سایت با جستجوی ارگانیک

بخش بزرگی از عملکرد سایت ها به جستجوی ارگانیک اختصاص داده می‌شود و از مزیت های رقابتی مهم در مقایسه با بقیه کسب و کارها میباشد که در نهایت باعث بالا رفتن مشارکت کاربران یا همان نرخ تبدیل میشود. همانطور که می‌دانید گوگل بخش بزرگی از بازار موتورهای جستجو را در اختیار دارد؛ یعنی بیشتر کاربران در سراسر دنیا حداقل روزی یکبار برای برطرف کردن نیاز خود از گوگل استفاده می کنند، پس شما با انجام سئو حرفه ای سایت خود، به یکی از منابع محبوب و قابل اعتماد گوگل تبدیل می شوید و این به معنی گسترش برند و دستیابی به مشتری های بیشتر است.

تجربه کاربری بهتر با سئو اصولی

در حوزه وب، رشد ارگانیک آرزوی همه کسب و کارها می باشد؛ اما کمپانی های بزرگی مثل آمازون، از همان اول به رشد ارگانیک نرسیده‌اند، بلکه با توجه ویژه به تجربه کاربری به جایگاه امروز خود رسیدند. گوگل هم در این سال ها معیارهای تجربه کاربری خوب را به وسیله بازخوردهای کاربران تشخیص میدهد و آن را یکی از عوامل مهم امتیاز دهی به سایت ها می داند. مثلاً پیشنهاد می کنیم که صفحات جستجوی گوگل را در زمان تایپ یک عبارت بررسی کنید. گوگل از همان شروع کار پاسخ مطلوب کاربر را به کاربر ارائه داده و افراد با همان صفحه اول گوگل بهترین لینک را انتخاب میکنند و وارد سایت ها میشوند. در واقع هدف اصلی گوگل از تاکید روی بهینه سازی سایت این است که کاربران در کمترین زمان ممکن و با کمترین کلیک به چیزی که می خواهند برسند.

قابل اندازه گیری بودن سئو

اندازه گیری خدمات سئو با به کارگیری ابزارهای مختلفی که بیشتر آنها هم رایگان هستند مثل سرچ کنسول امکان پذیر است؛ اما چیزی که شما را به خدمات سئو نیازمند میکند، داشتن همبستگی در نتایج است. هیچ ابزاری با قطعیت نمی تواند کلمات کلیدی را برای افزایش نرخ کلید سایت معرفی کند یا کاملاً برای اصلاح تجربه کاربری پیشنهاد های کاربردی ارائه دهد. البته تحلیل هایی که این ابزار ها به شما می دهند ارزشمند هستند در صورتی که ارتباط آنها با در نظر گرفتن عوامل مختلف کشف شود. صاحبان کسب و کار معمولاً دوست دارند از موقعیت خود آگاه باشند و بدانند که چگونه به اینجا رسیده اند و با استفاده از چه رویکردی جایگاه بهتری خواهند داشت؛ برای رسیدن به این اهداف راهی جز استفاده از خدمات سئو سایت نیست.

نوع فعالیت و روش کاری در سئو

از جمله عواملی که روی به نتیجه رسیدن پروژه های مختلف تاثیر زیادی دارد، روش کار و نوع فعالیت سئو کار است. به صورت کلی سئو سایت از سه طریق سئو کلاه سفید، کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه انجام می شود که در ادامه به بررسی هریک از آنها خواهیم پرداخت.

سئو کلاه خاکستری

این روش بین سئو سفید و سیاه قرار دارد. روش های سئو خاکستری در راستای سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرند با این فرق که به وسیله موتورهای جستجو تشخیص داده نمی شوند. این روش ها تأثیر خوبی در بهبود رتبه سایت دارند و بدون جریمه شدن سایت به وسیله موتورهای جستجو، باعث افزایش رتبه آن می شوند. با استفاده از تکنیک های سئو خاکستری، امکان رسیدن به نتایج خوب در زمانی کوتاه وجود دارد. اگر سئو کلاه خاکستری به صورت اصولی پیاده شود، با صرفه جویی در هزینه و زمانی کوتاه سایت شما به نتایج خوبی در صفحه جستجو می رسد.

سئو کلاه سفید

در سئو کلاه سفید با بکارگیری تکنیک های مجاز و منطبق با استانداردهای گوگل، رتبه سایت در نتایج جستجو بهبود پیدا میکند. در سئو سفید نتیجه گرفتن زمان‌بر بوده اما نتایج به دست آمده از آن ماندگار و پایدار است. متخصصین ما در راهکارهای وب از روش هایی سئو سفید استفاده می کنند چون هدف ما نتایج ماندگار و خوب برای مشتریان است. نتایجی که از طریق سئو سیاه به دست می‌آید، در نهایت به وسیله گوگل شناسایی شده و سایتی که از این روش استفاده کرده است به شدت جریمه می شود.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه از دیگر انواع روش های بهینه سازی سایت می باشد که با به کارگیری تکنیک های غیر اصولی و گاها غیرقانونی باعث بهبود رتبه سایت در زمان کوتاهی می شود. سئو سیاه برای داشتن رتبه‌های بهتر، قوانین موتورهای جستجو را زیر پا گذاشته و آنها را فریب می‌دهد. معمولا افراد تازه کار و بی تجربه از این روش ها استفاده می کنند. در سئو سیاه نتایج خوب به سرعت به دست می‌آید اما هیچ پایداری نداشته و احتمال اینکه هر لحظه گوگل آن را شناسایی کند و سایت جریمه شود، وجود دارد.